تجمع خانواده‌های بیماران «ام.پی.اس»: دو ماه است بچه‌هایمان دارو ندارند

شماری از والدین کودکان مبتلا به «ام.پی. اس» صبح امروز در اعتراض به در دسترس نبودن داروی مورد نیاز این بیماری نادر روبروی سازمان غذا و دارو تجمع کردند.

این تجمع از ساعت ۹ صبح امروز آغاز شد. در میان آنها پدر "عماد" - کودک خبرساز حادثه تروریستی مجلس- نیز حضور داشت و آنها درخواست ملاقات مستقیم با رئیس سازمان غذا و دارو و حل مشکل تامین داروی فرزندان‌شان را داشتند.

به گفته این افراد، داروی بیماران "ام پی اس" وارداتی است و در حال حاضر نیز در داروخانه‌ها موجود است، اما به دلیل تفاوت قیمت عرضه نمی‌شود و تهیه نشدن دارو، مرگ تدریجی فرزندان را به دنبال دارد.

تعدادی از مسئولان سازمان غذا و دارو با حضور در جمع تجمع‌کنندگان با آنها به گفت‌وگو پرداختند و در ادامه نیز دیداری با مسئولان این سازمان برای خانواده‌ها ترتیب داده شد.

مادر مریم هشت ساله مبتلا به این بیماری، درباره وضعیت تامین این دارو می‌گوید: "حدود دو ماه است که کودکان ما دارو ندارند. البته دارو در داروخانه‌ها موجود است، اما می‌گویند اختلاف قیمت دارد و باید اصلاح شود؛ به همین دلیل دارویی به بیماران داده نمی‌شود. "

این مادر می‌افزاید: "فرزند من تا صبح نمی‌تواند نفس بکشد و لب و ناخنش کبود می‌شود. این موضوع باعث می‌شود قرنیه چشم، قلب، کبد، طحال، استخوان و شنوایی آنها مشکل پیدا کند. متاسفانه هر چند ماه یکبار داروهای آنها قطع می‌شود و دوباره کبد و طحال‌شان بزرگ می‌شود و مشکل تنفسی پیدا می‌کنند و ریه‌هایشان عفونت می‌کند. هرچقدر هم به سازمان غذا و دارو مراجعه می‌کنیم به جوابی نمی‌رسیم. فرزند من هشت سال دارد، در این مدت بارها به این سازمان مراجعه کردیم و هربار هم می‌گویند بروید مشکل‌تان را حل می‌کنیم. دوباره دو تا سه ماه دارو در دسترس قرار می‌گیرد و بعد قطع می‌شود. پدرها و مادرهای زیادی به نمایندگی از ما هرروز به اینجا می‌آیند.»

 ام پی اس نوعی بیماری نادر ژنتیکی است که از علائم فنوتیپی آن، بزرگی کبد و طحال، کدورت قرنیه چشم، انگشتان پنجه کبوتری، فتق ناف و بیضه، دفرمه شدن استخوان‌ها و با پیشرفت بیماری مشکلات قلبی و ریوی، بزرگی سر(هیدروسفالی) و تنگی کانال گردن است که موجب اختلالات حرکتی در بیمار می‌شود. تعداد این بیماران در کشور زیاد نیست. این بیماری به چندین تیپ تقسیم‌بندی می‌شود که علائم بیماری در هر تیپ متفاوت و کم‌ و زیاد است. حدودا از سال ۱۳۸۴ درمان این بیماری (در تیپ یک) با آنزیم الدورازیم آغاز شد و به‌ مرور برای چند تیپ دیگر آنزیم شناخته‌ شده و در حال درمان است. اولین درمان در دسترس بیماری ام پی اس، پیوند مغز استخوان و دومین روش آن آنزیم درمانی است که برای جلوگیری از پیشرفت بیماری باید مصرف شود. اما به گفته مادر یکی از کودکان مبتلا به ام پی اس، مشکل تامین این آنزیم سال‌ها است که حل نشده باقی مانده و پیگیری‌های آنان نیز بی نتیجه مانده است.


 آب آلوده باعث مسمومیت جمعی از اهالی اوجابن گرگان شد

بخشدار مرکزی گرگان از مسمومیت حدود 30 نفر اهالی روستای اوجابن واقع در شمال غرب این شهر خبر داد و گفت: طبق گزارش دهیار مصرف آب آلوده باعث اسهال و استفراغ این افراد شده بود.

رضا ترابی اظهار کرد: که از مدت ها قبل مسمومیت های موردی در بین مردم این روستا بروز می کرد اما روز چهارشنبه گذشته این تعداد به یکباره دچار مشکلات گوارشی شدند.

وی عنوان کرد: در بررسی های اولیه مشخص شد، این مشکل به علت استفاده از آب شرب آلوده بروز کرده که مسئولان اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان در جریان قرار گرفته و با حضور مسئولان بهداشت اقدام به افزایش کلر آب برای ضدعفونی شدن آن به میزان لازم شد.
به گفته وی؛ چاه آب شرب این روستا بتنی بوده ، اما زمین های زیر کشت اطراف از آب فاضلاب خام برای آبیاری مزارع استفاده کرده و این آب به چاه روستا نفوذ کرده و باعث آلودگی آب مصرفی اهالی شده است.
ترابی گفت: پس از بروز مشکل با هماهنگی مرکز بهداشت، پزشک متخصص در منطقه مستقر و اقدام به خدمت رسانی و توزیع داروی رایگان بین بیماران شد.
وی ادامه داد: همچنین پزشک روستا علاوه بر ایام دیگر هفته ،در روزهای پنجشنبه و جمعه هفته گذشته در منطقه مستقر بود و مشکل مسمومیت اهالی هم اینک برطرف شده است.
بخشدار مرکزی گرگان تصریح کرد: در ادامه در اولین اقدام با همکاری آبفار شهرستان، جلوی فاضلاب ورودی به چاه آب شرب و زمین های کشاورزی از ابتدای روستا مسدود و میزان کلرزنی در حد استاندارد افزایش یافت.
وی در این خصوص توضیح داد که بخشی از فاضلاب مردم غرب شهرستان به داخل رودخانه انجیراب نفوذ کرده و سودجویان با کانال کشی غیرقانونی از این آب برای کشت و کار و آبیاری محصولات استفاده می کنند که این مساله بروز اینگونه بیماری ها را تشدید کرده است.
روستای اوجابن در شمال غربی گرگان در حاشیه بزرگراه شهید کلانتری بعد از روستای زنگیان قرار دارد.


 ۹۰ درصد ایرانیان کم‌تحرک هستند

معاون آموزشی وزیر بهداشت و دبیر ستاد کنترل بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی گفت: 90 درصد ایرانیان کم تحرک هستند، 30درصد فشار خون بالا و 25درصد نیز چربی خون بالا دارند.

باقر لاریجانی روز شنبه در نشست صبحانه کاری وزیر بهداشت و معاون امور زنان رئیس جمهوری در وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت از چند سال پیش با آمارگیری دقیق از وضعیت بیماری های غیر واگیر در کشور، اطلس بیماری های غیر واگیر را تهیه کرده است.

وی گفت: از 290 بیماری شناخته شده در کشور، عوامل خطر 60 بیماری در ایران رصد شده است و آمار شیوع آن را در اختیار داریم. چاقی، اضافه وزن، دیابت، فشار خون، چربی خون و کاهش فعالیت فیزیکی از جمله مهم ترین عوامل بروز بیماری های غیر واگیر در ایران است.

لاریجانی ادامه داد: 30درصد ایرانیان فشار خون بالا دارند، یک چهارم مردم ایران نیز در هر دو گروه مرد و زن چربی خون بالا دارند، 90درصد کم تحرک هستند.

دبیر کمیته کنترل بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: برخی زنان تصور می کنند، کارهای خانه هم جزو فعالیت فیزیکی است اما برای فعالیت فیزیکی باید ورزش و تحرک جدی تری داشته باشند و جبران کم تحرکی با این شوخی ها انجام نمی شود.

وی افزود: وزارت بهداشت تعهد داده است، تا سال 2020 حداقل 20 درصد از میزان کم تحرکی را در کشور کم کند با این روند معلوم نیست بتوانیم به این هدف برسیم.

وی گفت: در حوزه سلامت زنان وضعیت بیماری ها و اختلالات سلامت روان نیز نگران کننده است و از این نظر تفاوت آمار بین زنان و مردان مشهود است.

لاریجانی افزود: متاسفانه مصرف سیگار و دخانیات نیز در بین زنان ایرانی رو به افزایش است و این مساله نیز به عوامل خطر بیماری ها در زنان اضافه شده است.


ادامه ارسال پیام‌های تهدیدآمیز علیه مساجد آمریکا
بعد از آنکه یک تروریست داعشی با زیرگرفتن عابران پیاده در نیویورک موجب قتل عده ای از مردم شد، تعدادی ناشناس پیام های تهدیدآمیزی به مساجد آمریکا ارسال کردند.
حمله به مساجد آمریکا ادامه ارسال پیام‌های تهدیدآمیز علیه مساجد آمریکا


بعد از حملات تروریستی انجام شده در نیویورک از سوی یک تروریست داعشی، مساجد مختلفی در منطه نیوجرزی پیام های تهدیدآمیز دریافت کردند.

 

به عنوان نمونه مسجد و مرکز اسلامی پاسائیک، مهمترین مسجد این منطقه، حداقل 8 پیام تهدیدآمیز دریافت کرده است.

 

این پیام ها موجب شده است که مسؤولان مسجد پاسائیک، تمهیدات امنیتی را برای 25 هزار عضو مرکز اسلامی خود بالا برند.

 

بعد از آنکه شایع شد عامل حملات تروریستی نیویورک به مسجدی به نام العمر در نیوجرزی رفت و آمد داشته است، این مسجد نیز پیام های تهدیدآمیز زیادی دریافت کرد.

 

بعد از ارسال این پیام ها به مساجد نیوجرزی، شعبه سازمان روابط اسلام و آمریکا در این منطقه خواستار بررسی این موارد به عنوان جرایم ناشی از نفرت از سوی پلیس فدرال شد.

 

سه شنبه گذشته تروریست داعشی به نام سایپروف، با زیرگرفتن عابران پیاده در منطقه منهتن نیویورک، هشت نفر را به قتل رساند.

 

بعد از این حمله تروریستی، سازمان های اسلامی آمریکا از جمله سازمان روابط اسلامی آمریکایی، با بزدلانه توصیف کردن این حمله، آن را محکوم کرده و تسلیت خود را به بازماندگان اعلام کردند.

 

سازمان روابط اسلام و آمریکا، بعد از این حمله تروریستی در نیویورک اعلام کرد: از آنجا که هدف چنین حملاتی ایجاد تفرقه میان مردم است، لازم است که همه اقشار جامعه با هوشیاری و وحدت خود عاملات اینگونه جنایات را ناکام کنند.


مرور بیانات رهبر انقلاب درباره پیاده‌روی اربعین
این حادثه‌ی راه‌پیمایی را شکر کنید. شکرش ازجمله به این است که آن روحیّات را، آن حالات را -که در این دو سه روزی که مشغول راه‌پیمایی بودید، آنجا مشاهده کردید یا احساس کردید- در خودتان نگه دارید ...
اربعین رهبر انقلاب مرور بیانات رهبر انقلاب درباره پیاده‌روی اربعین


 رهبر انقلاب در مناسبتهای مختلف پیرامون حادثه بزرگ پیاده روی اربعین بیاناتی فرموده اند که مرور این بیانات در یک مقال درس آموز است:

 

پیاده‌روی اربعین مظهر عشق همراه با بصیرت
معمولاً در این‌جور پدیده‌هایی که انسان مشاهده میکند که تبلیغاتی برای آن انجام نگرفته لکن ناگهان یک پدیده‌ای در محیط دید انسان بُروز میکند، دست خدایی مشهودتر از همه‌جای دیگر است...

اینها پدیده‌هایی است که هیچ تبلیغاتی هم برایش نمیشود، تلاشی هم انجام نمیگیرد. شما ببینید برای اینکه ده هزار نفر، پنجاه هزار نفر را یک جا جمع کنند، چقدر تلاش تبلیغاتی در دنیا انجام میگیرد، آخرش هم نمیشود. اینجا با وجود موانع فراوان، از ایران فقط دو میلیون نفر برای پیاده‌روی هشتاد کیلومتری -برای پیاده‌روی، نه برای لذّت بردن و در هتل لمیدن- بلند میشوند میروند کربلا؛ چند برابر آن [هم] از خود عراق و از مناطق دیگر

این یک حادثه‌ی الهی است، این یک پدیده‌ی الهی است؛ این نشان‌دهنده‌ی این است که این راه، راه عشق است؛ منتها نه عشق مجنونانه، عشق همراه بصیرت؛ مثل عشق اولیا به خدا؛ اَللهُمَّ ارزُقنی حُبَّکَ وَ حُبَّ مَن یُحِبُّکَ وَ حُبَّ کُلِّ عَمَلٍ  یوصِلُنی اِلیٰ قُربِک؛ این حبّ و این عشق، عشق همراه با بصیرت است؛ میداند، میفهمد و این جاذبه او را میکِشد، این مغناطیس او را میکِشد.

خب، بنابراین کار، کار بزرگی است؛ پدیده، پدیده‌ی عظیمی است. من اوّلاً به کسانی که موفّق شدند و رفتند، خوشامد عرض میکنم و قبول الهی را برای کارشان درخواست میکنم و غبطه‌ی خودم را  نسبت به کار آنها -که ما محروم بودیم، آنها موفّق شدند- عرض میکنم. از مردم عراق که پذیرایی کردند، محبّت کردند، این جمعیّت عظیم را توانستند ظرف چند روز اداره کنند، تشکّر میکنم. حادثه، حادثه‌ی فوق‌العاده مهمّی است.(بیانات در دیدار بسیجیان ۱۳۹۵/۰۹/۰۳) راه‌پیمایی اربعین را شکر کنید
این حادثه‌ی راه‌پیمایی را شکر کنید. شکرش ازجمله به این است که  آن روحیّات را، آن حالات را -که در این دو سه روزی که مشغول راه‌پیمایی بودید، آنجا مشاهده کردید یا احساس کردید- در خودتان نگه دارید؛ آن برادری را، آن مهربانی را، آن توجّه به ولایت را، آن آماده شدن بدن برای تَعَب کشیدن را، آن ترجیح دادن زحمت کشیدن و عرق ریختن و راه رفتن بر راحتی و تنبلی را. در همه‌ی‌ امور زندگی باید این را دنبال کرد؛ این میشود شکر.(بیانات در دیدار بسیجیان ۱۳۹۵/۰۹/۰۳)


 لزوم آسان کردن راه‌پیمایی اربعین توسط مسئولین
 از جمله‌ی شاخه‌های شکر، یکی این است که این کار را برای کسانی که عاشق این کارند، آسان کنیم که مسئولیّت این به عهده‌ی مسئولان بخشهای مختلف کشور است. گاهی حوادثی پیش می‌آید؛ نگذارند این حوادث [تکرار شود]، پیشگیری کنند؛ این هم جزو شکر است. به‌هرحال این نعمت را قدر بدانیم، نعمت بزرگی است. و این ان‌شاءﷲ یک نعمت پایدار خواهد بود و برای ملّت ایران و ملّت عراق، مایه‌ی عزّت و سربلندی و افتخار خواهد بود. حالا در دنیا سعی میکنند که نگذارند این نورافکن قوی دیده بشود، لکن نمیتوانند، دیده خواهد شد؛ سعی میکنند دیده نشود یا تحریفش کنند، [امّا] هیچ‌کدام به جایی نمیرسد؛ وقتی ادامه دادید حرکت را، ناچار، حقیقت خود را آشکار خواهد کرد.(بیانات در دیدار بسیجیان ۱۳۹۵/۰۹/۰۳)

 پیاده‌روی اربعین؛ حرکت عشق و ایمان
این روزها روزهای نزدیک به اربعین است. پدیده‌ی بی‌نظیر و بی‌سابقه‌ای هم در این سالهای اخیر به‌وجود آمده و آن، پیاده‌روی میان نجف و کربلا یا بعضی از شهرهای دورتر از نجف تا کربلا است؛ بعضی از بصره، بعضی از مرز، بعضی از شهرهای دیگر، پیاده راه می‌اُفتند و حرکت میکنند. این حرکت حرکت عشق و ایمان است؛ ما هم از دور نگاه میکنیم به این حرکت، و غبطه میخوریم به حال آن کسانی که این توفیق را پیدا کردند و این حرکت را انجام دادند:
گرچه دوریم به یاد تو سخن میگوییم‌
بُعد منزل نبوَد در سفر روحانی
(بیانات درابتداى درس خارج فقه‌  ۱۳۹۴/۹/۹) شعار بزرگ الهی
این کسانی که این راه را طی کردند و این حرکت عاشقانه را و مؤمنانه را دارند انجام میدهند، واقعاً دارند حسنه‌ای را انجام میدهند. این یک شعار بزرگ است، لا تُحِلّوا شَعائِرَ الله، این بلاشک جزو شعائرالله است.

جا دارد که امثال بنده که محرومیم از این‌جور حرکتها عرض بکنیم که «یا لیتنا کنّا معکم فنفوز فوزاً عظیماً». همان‌طور که عرض کردیم، این حرکت حرکت عشق و ایمان است؛ هم در آن ایمان و اعتقاد قلبی و باورهای راستین، تحریک‌کننده و عمل‌کننده است؛ هم عشق و محبّت. تفکّر اهل‌بیت و تفکّر شیعی همین‌جور است؛ ترکیبی است از عقل و عاطفه، ترکیبی است از ایمان و عشق؛ ترکیب این دو.

این آن‌چیزی است که در سایر فِرَق اسلامی، خلأ آن محسوس است؛ سعی هم میکنند گاهی به یک نحوی این خلأ را پُر کنند، [امّا] نمیشود؛ چه کسی مثل خاندان پیغمبر -این عناصر برجسته، ممتاز، نورانی، ملکوتی- وجود دارد در بین معتقَداتِ شُعبِ دیگرِ اسلامی، که این‌جور مردم به آنها عشق بورزند، با آنها تعامل کنند، با آنها حرف بزنند، به آنها سلام کنند و از آنها ان‌شاءالله جواب بشنوند؛ چه‌کسی دیگر وجود دارد؟

این است که این یک فرصتی است در اختیار پیروان اهل‌بیت؛ این زیارت ائمّه (علیهم‌السّلام)، این معاشقه‌ی معنوی با این بزرگواران، این زیارتهای سرشار از مفاهیم عالی و ممتاز که در اختیار ما است.
(بیانات در ابتداى درس خارج فقه‌ درباره  ۱۳۹۴/۹/۹)

 فرصتی که باید مغتنم شمرد
این حرکت عظیمِ مردم از ایران، از کشورهای دیگر اسلامی، از هند، از اروپا، حتّی از آمریکا و کشورهای دیگر، از راه‌های دور، افرادی می‌آیند در این راه‌پیمایی شرکت میکنند؛ دو روز، سه روز بیشتر یا کمتر - در این راه، پای پیاده حرکت میکنند؛ مردم عراق هم انصافاً با کمال بزرگواری و محبّت پذیرایی میکنند از اینها؛ خیلی حرکت عظیم و پرمعنا و پرمغزی است و کسانی که موفّق میشوند باید مغتنم بشمارند.
(بیانات در ابتداى درس خارج فقه‌  ۱۳۹۴/۹/۹)


 
 بزرگ‌ترین گردهمایی عالم
امسال(۱) شما ملاحظه کردید در اربعین حسینی میلیون‌ها انسان در کنار هم قرار گرفتند؛ خود این حرکت عظیم یک جمعی از مسلمانها -البتّه مخصوص شیعه نبود، سنّی‌ها هم بودند- که در دنیا انعکاس پیدا کرد، تعظیم کردند؛ تجلیل کردند؛ آن را بزرگ‌ترین گردهمایی عالم به حساب آوردند؛ چه کسانی؟ آنهایی که دارند مسائل اسلامی را رصد میکنند.
(بیانات در دیدار مسئولان نظام و میهمانان بیست و هشتمین کنفرانس بین المللى وحدت اسلامى‌ ۱۳۹۳/۱۰/۱۹)
 
 نماد عزّت اسلامی
من همین‌جا مناسب میدانم و لازم میدانم به‌مناسبت یاد از آن اجتماع عظیم، از دولت عراق، ملّت عراق، عشایر عراق که در این آزمون بسیار مهم فداکاری کردند، خدمت کردند، کَرم و بزرگواری نشان دادند، تشکّر کنم. حادثه‌ی عجیبی بود حادثه‌ی امسالِ اربعین کربلا. این راه را دشمنان اسلام و دشمنان اهل‌بیت به خیال خود مسدود کرده بودند.

ببینید چه حرکت عظیمی اتّفاق افتاد! وقتی حتّی جسمها در کنار هم قرار میگیرد، این‌جور انعکاس پیدا میکند. اگر ما با هم باشیم، کشورهای اسلامی، ملّتهای مسلمان -سنّی و شیعه و فِرَق مختلف تسنّن و تشیّع- با یکدیگر دلهایشان صاف باشد، نسبت به یکدیگر سوءظن نداشته باشند، سوءنیّت نداشته باشند، به یکدیگر اهانت نکنند، ببینید در دنیا چه اتّفاقی خواهد افتاد؛ چه عزّتی برای اسلام درست خواهد شد! وحدت؛ وحدت.
(بیانات در دیدار مسئولان نظام و میهمانان بیست و هشتمین کنفرانس بین المللى وحدت اسلامى‌ ۱۳۹۳/۱۰/۱۹)
 
 نمونه ارتباط دوستانه دو ملت ایران و عراق
راه‌پیمایی مراسم روز اربعین یک نمونه از این ارتباط دوستانه [دو ملت ایران و عراق] است به‌گونه‌ای که مردم عراق در پذیرایی از زائران ایرانی، از انفاق و محبت و ارادت چیزی کم نمی‌گذارند. مسئولان دو کشور ایران و عراق، باید از این فضا و فرصت برای منافع دو کشور بیشترین استفاده را بکنند.
(دیدار رئیس جمهوری عراق با رهبر انقلاب ۱۳۹۴/۹/۳)
 
 مهمان‌نوازی مردم عراق از زائران اربعین حسینی
میهمان‌نوازی و کَرَم در استقبال از زائران اربعین حسینی یکی دیگر از صفات ممتاز مردم عراق است. این رفتار عاشقانه‌ی معنوی در دنیای امروز مادی بسیار مهم و قابل توجه است و هنوز به‌درستی عمق این فضیلت مردم عراق شناخته نشده است.
(دیدار نخست‌وزیر عراق با رهبر انقلاب ۱۳۹۴/۳/۲۷)

 رعایت مقررات و ضوابط در سفر اربعین
البتّه این عرایض ما موجب نشود که بعضی‌ها خارج از مقرّرات بخواهند بلند شوند راه بیفتند و حرکت کنند؛ نه، طبق همان مقرّراتی که دولت اسلامی معیّن کرده است؛ خب، دوستان ما در دولت نشسته‌اند فکر کرده‌اند، مقرّراتی و ضوابطی برای این کار در نظر گرفته‌اند، این ضوابط حتماً مراعات بشود؛ جوری نباشد که کسانی خارج از این ضوابط بگویند «برویم همین‌طور حرکت کنیم، سر به بیابان بگذاریم -مثلاً- برویم»، این‌جوری مطلوب نیست؛ این ضوابط را حتماً بایستی رعایت کنند.
(بیانات در ابتداى درس خارج فقه‌  ۱۳۹۴/۹/۹)آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic